Depreme Dayanıklı İnşat Malzemeleri

Türkiye’de yaşanan depremler ve büyük 1999 depremi sonrası, insanlarda konut projelerinin dayanıklılığı konusunda birçok soru işareti meydana geldi. Bununla birlikte yapılan açıklamalar doğrultusunda ise, deprem sonucu yıkılan binaların yapı malzemelerinin yetersizliği ve temelin sağlam olmadığı belirtilmiştir. Aynı şekilde dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen büyük depremler de bu sorunun dünya çapında gündeme oturmasını sağlamıştır. Depremlerin yaşandığı ve birçok cana sebep olduğu günden bugüne ise bina yapımlarındaki aksaklıklar giderilmeye çalışılmış ve daha sağlam yapılar için denetlemeler arttırılmıştır.

Deprem Sonrası Hasarların Sebebi Nedir

Depremlerin etki alanları birbirinden farklıdır. Aynı zamanda yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depreme dayanıklılık açısından önem taşır. Bunu yanı sıra, depremin süresi de oluşabilecek hasarı etkileyen bir faktördür. Esasen, binanın deprem yönetmeliğine aykırı olarak inşa edilmesi durumu, deprem sonucunda yaşanabilecek hasarın en büyük sebebidir. Dolayısıyla her bireyin öncelikle depreme karşı dayanıklı bir evin özellikleri nelerdir sorusunun cevabını bilmesi ve bu konuda bilinçli olması gerekir.

Depreme karşı dayanıklı bir evin özellikleri nelerdir?

Yapıların depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için hasar raporunu incelemek gerekse de bu, tek başına yeterli bir adım değildir. Bunun yanı sıra, binadan gelişmiş bir sistem olan ve binanın tüm özelliklerini ortaya koyan depreme karşı dayanıklılık raporunun da alınması gerekir.